Pri situácii, že sa povinný bráni dobrovoľnému plneniu, súdny exekútor prevedie okrem ďalších postihov súpis všetkého hnuteľného majetku povinného s okamžitým odvozom do exekučného skladu. Povinný musí umožniť súdnemu exekútorovi prístup na všetky miesta, kde má svoje veci uložené. Exekútor vykoná súpis u každého, u koho má povinný pobyt, sídlo, miesto podnikania alebo sa predpokladá, že tam má uložené hnuteľné veci.
Je zakázané akokoľvek nakladať so spísanými hnuteľnými vecami, ktoré exekútor ponechá v mieste súpisu.
Pre hrubé porušenia pokynov vyplývajúcich z exekučného poriadku, môže exekútor uložiť poriadkovú pokutu do výšky 1640,- €.
Námietky
Proti rozhodnutiam súdneho exekútora v priebehu exekučného konania je možné podať opravné prostriedky (námietky) v súlade s poučením na každom rozhodnutí, kde je stanovená príslušná lehota. Ide najmä o „Upovedomenie o začatí exekúcie“, kde povinný môže vzniesť námietky, u exekútora povereného vykonávaním exekúcie do 14 dní od doručenia upovedomenia o začatí exekúcie, proti exekúcii, ak po vzniku exekučného titulu nastali okolnosti, ktoré spôsobili zánik vymáhaného nároku alebo bránia jeho vymáhateľnosti, alebo ak sú tu iné dôvody, pre ktoré je exekúcia neprípustná. To isté platí ak sa namieta, že oprávnený alebo povinný nie sú právnymi nástupcami osoby uvedenej v exekučnom titule. Námietky musia byť odôvodnené a na dodatočne uvedené dôvody sa neprihliadne.
Účastník exekučného konania môže vzniesť u súdneho exekútora povereného vykonaním exekúcie do 14 dní námietky proti trovám.
Účastník môže uplatniť námietku zaujatosti u exekútora najneskôr do 5 dní odo dňa doručenia upovedomenia o začatí exekúcie alebo do 5 dní odo dňa, odkedy sa mohol dozvedieť o dôvode, pre ktorý je exekútor vylúčený. Námietky povinného voči osobe exekútora nemajú odkladný účinok. V námietkach zaujatosti musí byť uvedené proti komu smeruje, dôvod, pre ktorý má byť exekútor vylúčený a kedy sa účastník podávajúci námietku zaujatosti o tomto dôvode dozvedel.
Opravné prostriedky (námietky) je potrebné v 3 vyhotoveniach adresovať priamo súdnemu exekútorovi, ktorý ich následne zašle súdu, aby o nich rozhodol. Súd toho, kto podal námietky proti exekúcii najprv vyzve na zaplatenie súdneho poplatku, až potom sa bude nimi zaoberať a vydá rozhodnutie. Inak takéto podanie zamietne.
Do rozhodnutia súdu o námietkach je súdny exekútor oprávnený robiť úkony na zabezpečenie pohľadávky, avšak k samotnému výkonu exekúcie nemôže pristúpiť nakoľko je viazaný rozhodnutím exekučného súdu o námietkach.
Odklad exekúcie
Na návrh povinného, môže súd povoliť odklad exekúcie, ak sa povinný bez svojej viny ocitol prechodne v takom postavení, že by neodkladná exekúcia mohla mať pre neho alebo pre príslušníkov jeho rodiny zvlášť nepriaznivé následky a oprávnený by nebol odkladom exekúcie vážne poškodený. Takisto súd môže povoliť odklad exekúcie ak by neodkladná exekúcia mohla zabrániť povinnému poskytovať alebo zabezpečovať zdravotnú starostlivosť podľa osobitných predpisov. Odklad exekúcie môže súd povoliť iba na návrh povinného, ktorý je fyzickou osobou.
Súčinnosť povinného
Súdny exekútor môže predvolať povinného a vyzvať ho na splnenie povinnosti, ktorú mu ukladá rozhodnutie a na vyhlásenie o svojom majetku. Povinný musí odpovedať exekútorovi do jedného týždňa od doručenia výzvy. Ak túto povinnosť nesplní alebo ak v odpovedi uvedie úmyselne nepravdivé alebo neúplné údaje, môže mu súd na návrh exekútora uložiť poriadkovú pokutu. Výzvu na poskytnutie súčinnosti môžete vyplniť do nasledovného vzoru (
fyzická osoba,
právnická osoba), podpísať a odoslať na adresu súdneho exekútora.
Súdny exekútor môže dať návrh príslušnému súdu na predvedenie povinného Políciou SR, ak sa povinný na predvolanie opakovane nedostavil pred exekútora a bol na túto možnosť v predvolaní upozornený.